מדיטציה כאימון לחיים

Nakahara Nantenbo- Giant Daruma -1912

למדתי שנתיים אצל יובל אידו טל הנחיית מדיטציה במרכז פסיכודהרמה בתל אביב. ידוע שישנם גשרים לא מעטים בין עולם הטיפול הפסיכולוגי לבין עולם הבודהיזם. בית הספר פסיכודהרמה הוקם ע"י אנשי טיפול שביקשו לאחד בין עולם התרפיה לזה של הבודהיזם בארץ וזאת הסיבה שהחלטתי ללמוד בתכנית הזאת. המדיטציה אינה הופכת לכלי טכני להשגת מטרה מוצהרת אלא כלי לאורח חיים אחר המותאם לחיים שלנו כאן בארצנו הקטנה. למידע נוסף אודות בית הספר, ראו כאן.

מצאתי שני חיבורים שחשיבותם גדולה במיוחד ושלא אינם מקבלים מספיק תשומת לב בעולם הטיפול המקובל: 

1. השקפת עולם כוללת שליטה בהבנה מהו טיב הסבל האנושי וכיצד התודעה מאפשרת לנו להפחית אותו.

2. דפוסי החשיבה, המובילים אותנו, מרכזיים במפגש שלנו עם העולם ומתעתעים בנו.

מדיטציה היא כלי נפלא לטיפול עצמי, לעבודה על עולם הנפש שלנו ולקבלת שליטה על התנודות המטלטלות אותנו. היא שואפת, כמו היוגה, להשקטת התודעה.

מתוך יצירת השקט הפנימי, הדרך לחדש ולשנות את היחס לסביבתנו סלולה. לא בכדי המדיטציה מכוונת לפתיחה הלב והרחבתו. היא מאפשרת ומלמדת יחס אוהב ומכיל לזולת הקרוב והרחוק.

באופן כללי, ניתן לומר שמדיטציה מאפשרת עבודה על ריכוז, ויסות רגשות ולחץ פנימי ויחסי אנוש. אין זה מוגזם לומר שהיא מפתח גדול לאושר האישי שלנו. יותר מכלי, היא דרך חיים.

המדיטציה מאפשרת למתאמן להפוך לסוכן השינוי בחייו. היא מלמדת אותו כיצד לגשת לבעיות רבות בחייו וכך נותנת לעצמאות בעבודה שלו עם עצמו. הוא הופך להיות סוכן השינוי בחייו.

לפרטים נוספים על פסיכו-דהרמה, בקרו באתר.